Andulka Tvořilka

Tvořte s námi!

Látkový vánoční stromeček

0

Stromeček vytvořený z textilních koleček – v anglicky mluvících zemích se jim říká yo yo. Není to nic těžkého na pochopení, nicméně pro malé švadlenky je to rozhodně pěkné procvičení jejich šikovných ruček, zabaví se malí i velcí a výsledek je moc hezký.Látkový stromek

Tak jdeme na to!

Budeme potřebovat několik druhů látek (nejlépe s vánočním motivem, ale není to nutné), které k sobě pěkně barevně ladí. Dále si připravte jehlu a nit, menší plechovku, nebo jinou vhodnou nádobku, tyčku (třeba klacík z lesa), a květinářskou aranžovací hmotu na vytvoření stojánku. Samozřejmě si můžete vymyslet vlastní způsob provedení stojánku, například dřevěný špalíček s vyvrtaným otvorem pro tyčku atd.

Látkový stromek

Z látek vystříháme kruhy, největší o průměru zhruba 26 – 30 cm a postupně zmenšujeme průměr každého dalšího kruhu vždy o 1 cm (tedy 0.5 na poloměru). A nebojte, nejde o cvičení z geometrie a půl centimetru sem nebo tam se vsákne:). Nejmenší kruh by měl mít zhruba 6 – 7 cm v průměru.  Uvidíte, kolik vám jich vyjde, není to důležité, my jich máme 16, když jich bude někde mezi 12 a 20, bude to akorát.

Látkový stromek

Každý kruh obšijeme v ruce nití obyčejným předním stehem. Pomocí nitě kolečka nařasíme tak, že nit utáhneme a zavážeme k sobě – viz obrázek. Těmto kolečkům se říká yo yo.

Látkový stromek

A to je vlastně skoro celé. Připravíme si stojánek, na který budeme kolečka yo yo navlékat. Plechovka je natřená balakrylem v barvě slonové kosti, uvnitř je aranžovací hmota a v ní zapíchnutá tyčka (lze použít i polystyren, sádra…). Na tyčku navlékáme kolečka (prostřihneme malý otvor) od největšího po nejmenší.

Látkový stromek

Kolečka navlékáme rovnou stranou dolů a nařasenou stranou nahoru, aby řasení lépe vyniklo. Jen ten poslední nahoře je obráceně, aby nebylo vidět stehování.

Látkový stromek

Tak, a na úplný závěr ozdobíme špičku. Na každý správný stromek přece patří pořádná hvězda!

Jak se Vám líbí?

Co si o tom myslíte?